Z Magurky na Latiborskú Hoľu

Štart a Koniec: Magurka

Cieľ: Hrebeň Nízkych Tatier - Latiborská Hoľa (1643), Zámostská Hoľa (1612), Ďurková (1750 m)

Dĺžka: 13 km

Prevýšenie: 855 m stúpanie

Trvanie: 5 hod

Magurka je stará banícka obec, dnes skôr chatová osada, ktorá sa nachádza hlboko v Nízkych Tatrách. Cesta, ktorá spája Partizánsku Ľupču s Liptovskou Lúžnou, je dosť neudržiavaná, preto seba a svoje auto obrňte veľkou dávkou trpezlivosti.

Zaparkovali sme na parkovisku pri chata Magurka, kde si môžete dať aj skvelé občerstvenie pred alebo po túre. Alebo tu stráviť čarovnú noc #akovolakedy. Vydali sme sa po zelenej značke po náučnom chodníku "Magurský zlatý chodník", ktorý nám približuje prácu baníkov a banícke prostredie. Cestou je možné navštívitť niekoľko starých štôlní, ktoré ale my vynechávame. Chodník je široký a stúpanie veľmi mierne. V zime je to dobrá trasa aj na lyžiach. Väčšie stúpanie začína až po asi hodinke a pol, a to už sa škriabeme priamo na hrebeň Nízkych Tatier. Keďže sme išli v apríli, snehu bolo stále dostatok a keby sme sa prepadli, veru miestami by to bolo pekne hlboko.

Konečne prichádzame na vrchol, aj keď vlastne "len" do sedla Latiborskej Hole (1540 m), kde sa napájame na červený chodník Cesta Hrdinov SNP. Tu si dávame prvú pauzu, s krásnymi výľadmi na hrebeň Nízkych Tatier a na Pohronie - Jasenskú dolinu. Odtiaľto môžete pokračovať po hrebeni buď smerom na Donovaly alebo smerom na Chopok. My sme sa vybrali severným smerom a príjemným chodníčkom trávnatým hrebeňom Nízkych Tatier prešli cez Zámostskú Hoľu a Ďurkovú až k rázcestiu pod sedlom Ďurkovej, kde sme odbočili na zelený chodník smerom dole. Odtiaľto už bol pekne vidieť aj Chabenec. Na druhej strane pod Ďurkovou sa nachádza Útulňa Ďurková, kde si môžete dať aj malé občerstvenie či pokecať s domácimi.

Zostup prechádzal cez vrchol Mestská Hoľa (1529 m), odkiaľ bolo klesanie už dosť výdatné a intenzívne sme využívali paličky, no v zvyškoch snehu sme nie raz skončili na zadku :)

Je to veľmi pekná trasa s nie až tak náročným stúpaním, ktorá sa dá prejsť celoročne - v zime samozrejme na lyžiach :)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek a nezmeškajte žiadnu zo skvelých ponúk