Maladinovo výzva: Výstup na Baranec (2184)

Dĺžka: 19,53 km

Prevýšenie: 1426 m stúpanie + klesanie

Start point: Žiarska dolina ústie

End point: Žiarska dolina ústie

Baranec: 2184 m n. m.

Čas: 6,5 hod + prestávky

Túra na Baranec patrí medzi náročnejšie, no je naozaj nádherná. Tento popis ale sedí takmer na všetky vrcholy Západných Tatier :)

Túru začíname na parkovisku v Žiarskej doline. Na začiatku odbočíme doprava a pár minút ideme po asfaltke, po červenej značke. Na najbližšom rozcestníku alebo odbočujeme na žltú značku a tu sa rovno začína vcelku ostré stúpanie. Najprv ideme lúkou a strniskom, neskôr prechádzame do lesa, kde setpentínami stúpame asi hodinu. Dostávame sa na Malý Holý Vrch, už do pásma kosodreviny, odkiaľ sa už ukazuje aj samotný vrchol Baranca. Stúpanie je už priamo hore, v závere relatívne dosť strmé, až k vrcholu Baranca. Na vrchole sa moc nezdržiavame, tá najkrajšia časť túry totiž ešte len prichádza. Naspäť ideme síce dlhšiu, no o to krásnejšou trasou. Začíname strmo zostupovať dole smerom k vrcholu Smrek a do Žiarskeho Sedla. Tento úsek je na celej túre najkrajší a ani fotky to nedokážu zachytiť :)

Zo Žiarskeho sedla sa v prípade prebytku energie môžete vybrať ešte na vrch Plačlivé (alebo Plačlivô), no my sme šli rovno dole, smerom k Žiarskej Chate. Tá ponúka celoročné občerstvenie. Z chaty vedie také to "nutné zlo" západotatranských túr a síce cca 5 km trasa po asfaltovej ceste v doline. V roku 2020 bol ale obnovený aj chodník lesom, ktorý je krajší a stretnete na ňom menej turistov. Zo Žiarskej Chaty je možné sa na parkovisko zviesť aj adrenalínovo na kolobežke, ale pozor, cesta je miestami veľmi rozbitá.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek a nezmeškajte žiadnu zo skvelých ponúk