Tip na túru: Na Veľký Choč z Lúčok

Cieľ: Veľký Choč, 1611 m n.m.

Štart a koniec: Jastrabia Dolina, Odkalište (Lúčky)

Dĺžka trasy: cca 11,5 km

Trvanie: 4,20 hod

Prevýšenie: 1010 m stúpanie

 

Veľký Choč je nápadný kopec v Chočských vrchoch, ktorý sa vyznačuje malým výstupkom, ktorý tu všetci nazývame bradavicou. Choč si pri svojom pobyte nemôžete nevšimnúť a vidieť ho takmer odvšadial, z každej strany Liptova. Obzvlášť krásny je pri pozorovaní spoza Liptovskej Mary.

Na jeho vrchol sa môžete vydať viacerými trasami, z Lúčok, z Likavky, Valaskej Dubovej alebo z Vyšného Kubína. Výstup z Lúčok po červenej turistickej trase je kratší, no o to intenzívnejší ako ostatné trasy. Za približne 2,5 hodiny prekonáte 1000 výškových metrov. Trasa začína pri turistickej značke Jastrabia Dolina, Odkalište, odkiaľ spočiatku vedie asfaltka. Po pár minútach odbočíme doľava a vydávame sa popri potôčiku (niekedy aj cez potôčik :)) do lesa. Prvá tretina trasy nie je na stúpanie veľmi náročná, no neposkytuje žiadne výhľady a tak ju len v rýchlosti vyjdeme. Prvú zastávku sme si urobili pri prístrešku Žimerová, kde pokojne môžete aj prespať, keďže sa tu nachádza chránená "povala" i ohnisko a dostatok miesta na sedenie. Ďalej pokračujeme lesom, veľmi miernym stúpaním, ktoré ale časom prejde do vcelku intenzívneho stúpania, ale zato sa objavujú prvé výhľady. V závere sa nachádzajú aj laná na pridŕžanie. Tak prídeme do sedla Vráca, odkiaľ vedie neznačkovaný chodník na Malý Choč.

Na Vešký Choč je to zo sedla už len cca 10 minúť pomedzi kosodrevinu, na jednom úseku sa prekonávajú skaly pomocou reťaze.

Na vrchole je to taký mix kosodreviny a skál, na ktorých si ale určite nájdete miestečko na usadenie sa a sledovanie tej krásy. Z Choču je totiž naozaj krásny 360° výhľad na všetky svetové strany. Je považovaný za najkrajší výhľadový vrchol na Slovensku a nezriedka dovidíte až do Poľska či na Moravu, niekedy až do Rakúska.

Tento kopec je obľúbený aj na "prespávačky", na sledovanie východu či západu slnka.

Chočské vrchy sú známe pomerne hojným výskytom medveďa hnedého a preto nás ani neprekvapilo, že sme pri našej túre križovalo hneď niekoľko dosť čerstvých medvedích stôp. Správajte sa preto ohľaduplne, aby ste zver neplašili, väčšinou vás zacíti oveľa skôr ako by ste sa mali stretnúť.

 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek a nezmeškajte žiadnu zo skvelých ponúk