Turistika na lyžiach v Liptovskej Tepličke

Štart a cieľ: parkovisko pri penzióne Dolinka

Trasa: 10 km

Čas: 3,20 hod

Prevýšenie: 704 km stúpanie

Vrchol: Panská Hoľa 1429 mnm


Keďže lyžiarske strediská sú takmer celú zimu zatvorené, mnoho lyžiarov sa preorientovalo na skialpy. A keďže my štandardne lyžujeme celú zimu, ani u nás to nebolo inak. Február nám priniesol naozaj hojne veľa snehu a taktiež krásne slnečné dni, takže deálnu kombináciu na turistiku na lyžiach.

Liptovská Teplička je z Liptovského Mikuláša trošku ďalej, no je to naozaj čarovná dedinka obkolesená kopcami. Známa je najmä svojimi zemiakovými pivničkami, ktoré sú európskym unikátom. O nich ale inokedy :)

My sme sa vybrali na turistiku smerom na Panskú Hoľu, Trasa začína pri penzióne Dolinka, pri lyžiarskom stredisku Liptovská Teplička a pokračuje miernym stúpaním dolinou. Ku koncu je stúpanie trošku náročnejšie, no nič čo by nešlo zvládnuť.

Po výstupe na hrebeň je to už len chvíľka na vrchol Panská Hoľa. Hrebeň je jedna obrovská dlhá lúka, takže názov Panská Hoľa je naozaj príznačný. Ďalej je možné pokračovať až na utulňu Andrejcová a tí, ktorí majú väčšie ambície, si to môžu prejsť po hrebeni Nízkych Tatier až na Kráľovu Hoľu.Stačí zájsť trošku ďalej po žltej značke a naskytne sa vám nádherný pohľad na hrebeň Nízkych Tatier aj s Kráľovou Hoľou. My sme sa ale vydali naspäť do Liptovskej Tepličky po hrebeni. Výhľady sú nádherné na všetky strany a ak máte šťastie a ukážu sa vám aj Tatry, šlapete s doslova gýčovým výhľadom na celé Vysoké Tatry. Nám sa tentokrát Tatry schovávali v oblakoch. Túra po hrebeni je veľmi príjemná, mierne stúpanie strieda mierne klesanie. Nakoniec prichádzame k vrcholovej stanici vleku lyžiarskeho strediska v Liptovskej Tepličke, kde dávame dole pásy a prepíname na mód lyžovanie.

Lyžovačka bola skvelá, napriek odmäku bol sneh na zjazdovke ľahký a všetci sme si tých pár minút užili. Dolyžovali sme naspäť priamo až k autu.

Táto trasa je vhodná aj pre začiatočníkov a ponúka naozaj nádherné výhľady, takže určite odporúčame všetkými desiatimi.


Prihláste sa na odber noviniek a nezmeškajte žiadnu zo skvelých ponúk

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon