Čo vidieť na Liptove, keď je všetko zatvorené?

Vyslovene zábavu takú, ako sme ju poznali pred lockdownom, teraz nenájdete. Je to ale príležitosť na to, aby ste spoznali Liptov z tej najkrajšej stránky - spoznáte liptovské kopce, doliny, prírodné krásy či voľne dostupné prírodné pamiatky. Prinášame vám pár tipov na výlety na Liptove v období lockdownu.


SPOZNÁVANIE PRÍRODNÝCH KRÁS, PRECHÁDZKY A TURISTIKA


1. BABKY V ZÁPADNÝCH TATRÁCH

Štart: parkovisko Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.) – vzdialenosť 9,8 km – 13 min. autom

Cieľ: krásny hôľnatý vrch Babky v Západných Tatrách (1.566 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 8,6 km

Čas: 4:20 h

Stredne náročná horská turistika s dobre značeným chodníkom a krásnymi vrcholovými výhľadmi na Liptovskú Maru, Chočské vrchy, Malú Fatru, hlavný hrebeň Nízkych Tatier, západnú časť Západných Tatier a časť Vysokých Tatier s Kriváňom. Vhodná aj pre rodiny s deťmi. Z rázcestia Pod Babkami je možné pokračovať na horskú Chatu pod Náružím, ktorá je mimo hlavnej sezóny otvorená počas víkendov a poskytuje drobné občerstvenie (nápoje, pochutiny).
2. VÝSTUP NA SINÚ V NÍZKYCH TATRÁCH

Štart: parkovisko pri Demänovskej jaskyni slobody (840 m n.m.) – vzdialenosť 14,5 km – 17 min. autom

Cieľ: ostrý hôľnato-bralnatý vrch Siná v Nízkych Tatrách (1.560 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 7,8 km

Čas: 4:40 h

Kratšia, stredne náročná horská turistika na jeden z výhľadovo najkrajších končiarov Liptova. Ponúka úžasné panoramatické pohľady na celú Liptovskú kotlinu, na majestátne štíty Západných a Vysokých Tatier, na centrálnu časť Nízkych Tatier, Liptovskú Maru, Chočské vrchy i Malú Fatru. Chodník je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Občerstviť sa dá na začiatku alebo na konci trasy v reštaurácii Relax hotela Fim.
3. KVAČIANSKA DOLINA

Štart: parkovisko pod Kvačianskou dolinou (650 m n.m.) – vzdialenosť 11,9 km – 14 min. autom

Cieľ: drevené vodné mlyny Oblazy (800 m n.m.) a Ráztocký vodopád (815 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 7,4 km

Čas: 2:40 h

Ľahká turistika starou lesnou cestou s dobrým značením a dramatickými výhľadmi do kaňonov. Ozdobou výletu sú starobylé drevené vodné mlyny na potoku Kvačianka a kúsok od nich Ráztocký vodopád. Chodník je vhodný pre rodiny s deťmi. Počas výletu môžete jeho dĺžku variovať. Občerstviť sa môžete, ak budete od vodopádu pokračovať po modrej značke na penzión Borovec do Veľkého Borového.
4. PROSIECKA DOLINA

Štart: parkovisko pod Prosieckou dolinou (615 m n.m.) – vzdialenosť 10,8 km – 14 min. autom

Cieľ: vodopád Červené piesky (915 m n.m.) a skalná tiesňava Svorad (915 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 9,6 km

Čas: 3:20 h

Ľahšia turistika, ale s technickými úsekmi, na ktorých sú osadené oceľové laná, kramle a rebríky. Nie je ich veľa a ich použitie závisí od stavu vody v potoku Prosiečanka. Odmenou za úsilie je zážitková prechádzka ohromujúcimi skalnými tiesňavami, krásny vodopád a divoká príroda. Počas letnej turistickej sezóny je pri parkovisku otvorený bufet, v ktorom sa môžete občerstviť.
5. POĽOVNÍKOV VODOPÁD

Štart: parkovisko Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.) – vzdialenosť 9,8 km – 13 min. autom

Cieľ: Poľovníkov vodopád (795 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 3,6 km

Čas: 1:30 h

Ľahká vychádzková turistika k 12-metrovému vodopádu. Chodník vedie najprv asfaltovou cestou a ďalej lesnou cestou. Je dobre značený. Prechádzka je ideálna pre rodiny s malými deťmi. Celoročné občerstvenie poskytuje Horský hotel Mních, ktorý nájdete neďaleko parkoviska Bobrovecká Vápenica.6. ŠARAFIOVÝ VODOPÁD ALEBO LEN PRECHÁDZKA ŽIARSKOU DOLINOU

Štart: parkovisko Žiarska dolina (900 m n.m.) – vzdialenosť 18 km – 23 min. autom

Cieľ: Šarafiový vodopád (1.350 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 11 km

Čas: 3:30 h

Ľahšia horská turistika s možnosťou vystúpiť k Žiarskej chate v Západných Tatrách dvomi trasami. Buď po značenom turistickom chodníku, alebo po asfaltovej ceste. Asi 20 minút chôdze od chaty smerom do Jaloveckého sedla je 20-metrový vodopád s viacerými kaskádami. Žiarska chata je otvorená celoročne a poskytuje komplexné občerstvenie.7. LIPTOVSKÝ STARHRAD

Štart: obec Bukovina (610 m n.m.) – vzdialenosť 12,6 km – 13 min. autom

Cieľ: zrúcanina hradu Liptovský Starhrad (1.000 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 9 km

Čas: 2:40 h

Ľahšia horská turistika k ruinám najvyššie položeného hradu na Slovensku a v strednej Európe. Značený turistický chodník začína na rázcestí v obci Bukovina. Liptovský hrad bol postavený v 13. storočí a bol sídlom Liptovskej župy. Postupne ho dobyli a obsadili husitské vojská i kráľ Matej Korvín, ktorý ho dal úplne zničiť. Zo zrúcaniny sú pekné výhľady. Na tejto trase nie je možnosť občerstviť sa.8. ARCHEOSKANZEN HAVRÁNOK

Štart: parkovisko pri Kostole Panny Márie (570 m n.m.) – vzdialenosť 14,3 km – 16 min. autom

Cieľ: keltský archeoskanzen Havránok (685 m n.m.)

Celková dĺžka trasy: 1,5 km

Čas: 1:00 h

Ľahká prechádzka zaujímavá aj pre rodiny s deťmi po prírodnom archeologickom skanzene z obdobia keltského osídlenia na Slovensku. Nájdete tu zrekonštruované pôvodné domy a dielne Keltov i časť keltského opevnenia. Z vrcholu sú pekné výhľady na Liptovskú Maru a okolité hrebene Západných a Nízkych Tatier. V letnej sezóne je prehliadka skanzenu spoplatnená. Občerstvenie je možné v neďalekej reštaurácii Marina.ZIMNÉ ŠPORTOVÉ AKTIVITY

Bežky, snežnice, skialpy, skitouring, sánkovanie či chôdza v turistických topánkach - na Liptove máme podmienky na akýkoľvek zimný šport. Lyžiarske vybavenie si môžete požičať v Smile Center, kde ako hostia Maladinova dostanete tú najvýhodnejšiu cenu.1. NA SKIALPOCH NA BABKY ALEBO CHATU ČERVENEC

Štart: parkovisko Bobrovecká Vápenica (750 m n.m.) – vzdialenosť 9,8 km – 13 min. autom

Cieľ: krásny hôľnatý vrch Babky v Západných Tatrách (1.566 m n.m.) alebo alternatíva s menším záverečným stúpaním Chata pod Náružím (Chata Červenec)

Celková dĺžka trasy: 8,6 km

Čas: ako rýchlo zlyžujete :)

Zimná trasa vedie podobne ako tá letná. Z parkoviska prejdete krížom cez lúku, aby ste sa vyhli náročnému stúpaniu. Cez lesík sa dostanete na cyklotrasu, kde miernym stúpaním pokračujete. Posledné stúpanie na Babky ja trošku strmšie, no odmenou vám bude možnosť skvelého pojazdenia v prašane smerom dolu.

Ak nie ste tak zdatný freeride lyžiar, alternatívou je trasa na Chatu pod Náružím alias Chatu Červenec, na ktorú je prevýšenie menšie a teda aj lyžovania je menej. Naspäť k parkovisku tak zídete opäť po cyklotrase.2. NA SKIALPOCH NA CHOPOK

Štart: Ktorékoľvek parkovisko v Jasnej

Cieľ: Chopok

Dĺžka trasy a čas: Variabilné


Trás v Jasnej je naozaj mnoho. Chcete šlapať po zjazdovke alebo si prešlapať vlastnú trasu mimo zjazdovky? Ste začiatočník a tak si radšej zlyžujete zjazdovku alebo máte ambície na niektorý kotol? Chcete zdolať najvyšší vrch Nízkych Tatier, Ďumbier na lyžiach?

Nech si vyberiete ktorúkoľvek alternatívu, určite vás budú čakať krásne výhľady a veľké možnosti na lyžovačku. Navyše, je to jedinečná príležitosť zažiť Jasnú takmer bez ľudí. Možnosť občerstvenia je na Kamennej chate pod Chopkom.

V čase uzatvorených lyžiarskych stredísk je vstupné na zjazdovky dobrovoľné, spoplatnené sú parkoviská.3. BEŽKY

Bežkárskych trás je na Liptove niekoľko. Našim osobným favoritom sú tie v Liptovskej Kokave, ktoré poskytujú nádherný výhľad na Kriváň počas bežkovania. Viac informácií ako aj aktuálny stav tratí sledujte TU.

Bežkárska trať je vytvorená aj v Žiarskej doline, v Závažnej Porube či v Demänovskej Doline.


KULTÚRA

Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži, ktorý je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Prenesený sem bol pôvodne z obce Paludza, ktorá bola zatopená pri stavbe hrádze Liptovskej Mary.
Tieto tipy sú len zlomok toho, čo na Liptove môžete zažiť a objaviť v čase lockdownu. Veríme, že vás prinajmenšom inšpirujú vyjsť do prírody a užívať si tú krásu a pokoj.