Maladinovo výzva: Výstup na Babky

Maladinovo výzva: Výstup na Babky

Dĺžka: 8 km

Prevýšenie: 835 m stúpanie

Start point: Bobrovecká Vápenica

End point: Bobrovecká Vápenica

Babky: 1566 m n. m.

Čas: 4 hod

 

Trasa sa začína v Bobroveckej Vápenici, kde sme pohodlne zaparkovali naše auto. Cestička pokračuje popri chatách miernym stúpaním do doliny. Asi po 15 minútach končí asfaltová cesta a prichádza na rad poriadne stúpanie lesom, prepletanie pomedzi korene stromov. Stúpanie je náročné, zastavujeme kvôli vydýchaniu sa. Po asi 15 minútach prichádzame na Rázcestie pod kameňolomom a ďalej pokračujeme už len miernym stúpaním po cyklotrase.

Postupne sa odhaľujú prvé výhľady na liptovskú kotlinu, presvitajúce pomedzi stromy. Po asi pol hodine prichádzame k značke, ktorá upozorňuje na lavínový terén, a tu odbočíme z cyklotrasy a začne to pravé stúpanie. Ak by ste sa však už na žiadne stúpanie necítili, vrch Babky vynechajte a pokračujte po ceste na Chatu pod Náružím (resp. Chatu Červenec), kde sa môžete aj občerstviť. Chata je v lete otvorená denne, inak cez víkendy.

Stúpanie na vrchol Babky je náročné aj preto, že vrchol celú dobu nevidíte. Trvá asi 45 minút. Stojí to však za to a na vrchole rýchlo zabudete na námahu. Cestu dole odporúčame si trochu predĺžiť a pokračovať po hrebeni ďalej, po zelenej značke, a niekde v oblasti sedla Babková Priehyba odbočiť doprava a zostúpiť k Chate Červenec. Po občerstvení na chate už zídete po modrej značke naspäť k parkovisku.

S prevýšením niečo cez 800 výškových metrov a časom výstupu do dvoch hodín radíme túru k tým kratším, no napriek tomu je dosť náročná. Ponúka krásne výhľady na všetky strany. Na Babky sa chodí aj v zime na lyžiach a v lete tu chodia trénovať bežci.

Babky sú prístupné celoročne a my ich navštevujeme aspoň 2 krát ročne. Sú jednoducho dostupné a poskytujú nádherné výhľady na Liptov aj Západné Tatry. Fotky nižšie ukazujú výhľady na jar, v lete aj v zime.

! Pri výletoch do prírody majte na pamäti, že sa treba správať ohľaduplne. Netvoriť odpad ani zbytočný hluk a držať sa len na vyznačených chodníkoch je základ správania sa v prírode a najmä v národných parkoch.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek a nezmeškajte žiadnu zo skvelých ponúk